Ponuku na kúpu budovy Generálneho riaditeľstva SND predložili traja záujemcovia, hoci podmienky zaujímali až pätnástich. Ministerstvo kultúry budovy predáva, aby malo peniaze na dokončenie roky rozostavanej novostavby SND pri Dunaji.
Cenu budovy riaditeľstva znalec ohodnotil na 115,1 milióna korún, ponuky predložili spoločnosti Banka Slovakia, P.G.A. a Humar. Obálky s cenovými ponukami komisia otvorí 30. septembra za účasti všetkých záujemcov.
Cenu budovy DPOH znalecký posudok stanovil na 236,4 milióna korún. Podľa zákona sa musí osobitné ponukové konanie zopakovať za rovnakých podmienok. Ak by však ani v druhom kole nikto neponúkol za budovu aspoň "primeranú", teda znalcom stanovenú sumu, môže vlastník ponúknuť nehnuteľnosť mestu a potom župe za polovičnú cenu. Ak by neprejavili záujem, môže budovu predať za polovičnú cenu tomu, kto sa do konkurzu pôvodne prihlásil s nižšou ako primeranou cenou.
Minister kultúry František Tóth si myslí, že problémom pri predaji budovy DPOH by mohol byť úradný odhad jej ceny, o ktorej dnes hovorí, že nezodpovedá trhovej cene, ale aj zneisťovanie prípadných záujemcov "spochybňujúcimi vyhláseniami". Proti predaju sa pred časom ozvalo združenie Hlas pre kultúru a napokon i vedenie samotnej Činohry SND, ktoré by chcelo, aby aj po jej odchode divadlo slúžilo svojmu účelu. "Viaceré divadlá a divadelníci v Bratislave pracujú v provizórnych a nevhodných podmienkach."
V stredu Tóth pre SME povedal, že nie je nič prekvapujúce, ak má o budovu DPOH záujem firma Truthheim, lebo jej patrí vedľajšia budova (tvoria jeden celok), v ktorej kedysi sídlila VÚB. Truthheim mal podľa plánu bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska z ANO, ktorý vtedy odobrila aj vláda, premeniť novostavbu SND na kongresové centrum, z čoho po protestoch zišlo.
Problémy s predajom podľa Tótha v žiadnom prípade neohrozia dokončenie novostavby. Na to si ministerstvo požičalo zo štátneho rozpočtu. (zu)
SND chce spravovať budovu novostavby
BRATISLAVA - Činohra SND žiada vládu, aby prehodnotila uznesenie z 13. júla, ktoré ráta so vznikom samostatnej správcovskej spoločnosti pre novú budovu SND. Stanovisko dostali premiér Dzurinda, minister kultúry Tóth, ale i predseda parlamentu Hrušovský a prezident Gašparovič.
Divadelníci nesúhlasia, že novostavbu má spravovať nová príspevková organizácia, v ktorej by mal byť len jeden zástupca SND, lebo SND má tri súbory - činohru, operu a balet. "Každý z troch súborov má samostatné vedenie, samostatné súbory, samostatnú dramaturgiu, samostatnú umeleckú tvorbu," píšu. O aktivitách v novostavbe by teda podľa nich mali rozhodovať všetci.
SND sa obáva, že správcovská organizácia nebude mať na správu dostatočné odborné zázemie a divadlo chce, aby správa zostala v jeho právomoci. Chce sa aj zapojiť do príprav novely zákona o SND. Doteraz ho nevyzvali na konzultácie, hoci vládny návrh ráta s novelizáciou už na jeseň. (sita, zu)